= Menu

Artykuły

19

Czy kobiety lubią mężczyzn, czyli o postawie pracodawcy wobec pracowników

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Meritum nr 18, I kwartał 2004, str.14-16
W artykule autorka opisuje alternatywną wobec tradycyjnej, opartej na deklaracjach osób badanych, metodę pomiaru postaw. Służy ona do badania postaw utajonych, które mogą być nieuświadamiane i różnić się od tych deklarowanych na poziomie świadomym. Autorka prezentuje także interesujące wyniki badań nad postawami wobec płci, które przeprowadzono z wykorzystaniem tej metody.
Przeczytaj artykuł »

Korzyści ze zwykłego ołówka. Techniki tworzenia oryginalnych rozwiązań.

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Personel nr 2, luty 1999 str. 39-42
Autorka artykułu przekonuje, że twórcze rozwiązywanie problemów doskonale nadaje się do wykorzystania w biznesie. Co więcej, podkreśla, że zdolności twórcze nie są nam dane raz na zawsze, lecz można je z powodzeniem doskonalić. W artykule wskazuje na kilka, gotowych do zastosowania od zaraz, technik twórczego myślenia, które stwarzają sprzyjające warunki do odnajdywania oryginalnych rozwiązań.
Przeczytaj artykuł »

Pomysłowy Dobromir na zebraniu w firmie

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Meritum nr 8, listopad-grudzień 2001, str.20-21
Jak zaplanować spotkanie zespołu, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał płynący z pracy grupowej? Autorka przedstawia jedno proste ćwiczenie, które zastosowane na początku spotkania, wpłynie na sposób myślenia grupy i pobudzi jej kreatywność.
Przeczytaj artykuł »

Od kandydata oczekujemy kreatywności... diagnozowanie zdolności twórczych w procesie rekrutacji

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Personel nr 11, listopad 1998, str. 9-12
Firmy coraz bardziej doceniają rolę twórczości w biznesie i niewątpliwie przekłada się to na wymagania wobec kandydatów. Coraz częściej oczekuje się od nich kreatywności. Jak jednak przekonać się czy dana osoba rzeczywiście posiada pożądane cechy związane z twórczością? Autorka przestawia w artykule przykładowe metody, pomiaru kreatywności stosowane w rekrutacji. Podkreśla jednak, że pomiar tej cechy stanowi nie lada wyzwanie dla rekruterów ze względu na stresujący charakter rozmowy kwalifikacyjnej, który nie sprzyja twórczemu działaniu.
Przeczytaj artykuł »

Miotła zamiast siłowni, czyli psychologia twórczości zastosowana w biznesie

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Personel nr 12, grudzień 1998, str. 39-41
W artykule opisano coraz popularniejsze na rynku usługi profesjonalnych grup twórczego myślenia, które firma może wynająć do rozwiązania konkretnego problemu. Ponieważ firmy zauważają, że tego typu usługi przynoszą duże korzyści, niektóre z nich decydują się na stworzenie własnej grupy twórczego myślenia, nieustannie pracującej nad kreatywnymi rozwiązaniami wewnątrz organizacji. Autorka artykułu tłumaczy także na czym polegają treningi umiejętności twórczych i przedstawia kilka form pracy twórczej, stosowanej przez firmy do rozwiązywania niestandardowych problemów.
Przeczytaj artykuł »

Bądź mądry i pisz wiersze

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Dodatek do dwutygodnika Personel nr 8, 16-30 kwietnia 2000.
Artykuł poświęcony jest synektyce - metodzie rozwiązywania problemów pozornie nierozwiązywalnych. Metoda ta często prowadzi do uzyskania bardzo oryginalnych i użytecznych efektów, jednak równie często początkowo budzi opór, zwłaszcza u osób, które wcześniej nie spotkały się z technikami twórczego myślenia. Autorka dzieli się swoim doświadczeniami dotyczącymi radzenia sobie z takim oporem oraz wyjaśnia specyfikę twórczej pracy, wskazując na istotne elementy procesu kreatywnego myślenia.
Przeczytaj artykuł »

Zmiana perspektywy

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Specjalista, marzec 2000, str. 13-14
Każdemu zdarza się zastanawiać nad swoim podejściem do problemów. Czy jesteśmy wystraczająco otwarci, aby skutecznie odnajdywać rozwiązania także niestandardowych problemów? Czym charakteryzuje się nasz osobisty styl działania? Autorka tego krótkiego artykułu proponuje wykonanie kilku zadań i rozwiązanie testu w celu sprawdzenia swojej otwartości względem napotykanych problemów.
Przeczytaj artykuł »

Przykładowe techniki twórczego myślenia stosowane w biznesie

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Specjalista, marzec 2000, str. 9-10
W artykule opisano kilka technik twórczego myślenia ułatwiających odnajdywanie niestandardowych rozwiązań. Do przedstawionych metod należą: analiza morfologiczna, technika bisocjacyjna i technika oparta na zastosowaniu przypadkowych słów.
Przeczytaj artykuł »

Zarządzanie twórczością. Techniki kreatywnego rozwiązywania problemów

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Personel nr 10, październik 1998, str. 28-30
W procesie socjalizacji zostaliśmy odzwyczajani od twórczości, co zrobić by znów obudzić swój twórczy potencjał? Może trening twórczości? Autorka przekonuje, że w dzisiejszych czasach z biznesowego punktu widzenia, twórcze myślenie okazuje się niezwykle użyteczne. Firmy coraz częściej zauważają tę prawidłowość i wysyłają swoich pracowników na szkolenia rozwijające twórczość. W artykule opisane zostały różne metody pracy na pobudzaniem twórczego potencjału, często wykorzystywane na tego rodzaju treningach.
Przeczytaj artykuł »

Żaden pomysł nie jest zły czyli technika burzy mózgów stosowana w biznesie

Autor: Dr Aneta Chybicka
Źródło: Personel nr 3, marzec 1999, str. 57-63
Artykuł dotyczy sposobów przełamywania barier w odnajdywaniu najbardziej skutecznych rozwiązań przy wykorzystaniu burzy mózgów, sprawdzonej i efektywnej metody twórczego myślenia. Autorka szczegółowo opisuje wszystkie elementy procesu oraz zasady korzystania z tego narzędzia.
Przeczytaj artykuł »